Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Rezerwacja: +48 74 817 55 08, +48 74 817 61 27 Biuro: +48 74 817 55 74, Bar: +48 74 817 61 25, Hotel: +48 74 817 61 23

Historia wydobycia złota

Piękny kolor i blask, ponadczasowa trwałość, a równocześnie względna łatwość obróbki sprawiły, że ze złota od najdawniejszych czasów wyrabiano przedmioty, pełniące funkcje przede wszystkim ozdobną. Dowody na to znajdujemy na całym świecie, gdzie podczas prac archeologicznych wielokrotnie odkrywano piękne, częstokroć niezwykle misterne wyroby i ozdoby dawnych cywilizacji. To właśnie ten bardzo charakterystyczny, nie spotykany u innych metali kolor i łatwo zauważalny połysk sprawiły, ze w wielu dawnych wierzeniach złoto kojarzono ze słońcem, a w starożytnym Egipcie było identyfikowane wręcz z Bogiem Słońca – Ra. Z tego też zapewne względu alchemicznym symbolem złota jest prehistoryczny symbol słońca, czyli okrąg z punktem w centrum. Jako „boski metal”, złoto było surowcem, z którego wykonywano wizerunki, a nawet posągi bogów, spotykane w wielu religiach starożytnego świata.
Podobnie ewoluowało złoto w świeckiej sferze życia społeczeństw, trafiając w formie biżuterii na ręce, głowy i szyje zarówno skromnych ludzi, jak też monarchów. Dla osób zamożnych ze złota wyrabiano też drobną galanterię, a nawet niektóre przedmioty codziennego użytku.Szlachetne cechy tego metalu doceniono także w sztuce i architekturze, używając go do złocenia elementów rzeźbiarskich, a także na pokrycia dachowe niektórych obiektów sakralnych. W czasach bardziej współczesnych złoto znalazło również zastosowanie w technice, elektronice i innych dziedzinach.

Po raz pierwszy użyte przez ludzi złoto pochodziło z północno-wschodniej Afryki, gdzie ślady jego eksploatacji sięgają aż 6000 lat. W początkowym okresie, poszukując złota eksploatowano przede wszystkim wtórne złoża rozsypiskowe. Dopiero znacznie później, na Pustyni Arabskiej, zwrócono uwagę na pierwotne złoża złotonośnych żył kwarcowych. Badania archeologiczne udokumentowały istnienie na tym obszarze 45 kopalń, z których w okresie Starego Państwa (ok. 2686-2181 p.n.e.) wydobyto około 850 ton złota. Największy rozkwit wydobycia i produkcji złota nastąpił jednak w okresie Nowego Państwa (1567-1085 p.n.e.), a zwłaszcza w okresie panowania faraona Totmesa III i jego następców. W tym czasie główną krainą eksploatacji złota była Pustynia Nubijska i szacuje się, że tamtejsze roczne wydobycie wynosiło wówczas około 25 ton (z samego tylko grobowca Tutanchamona wydobyto aż 40 ton złota).

Legendarne skarby Inków i tajemnicza kraina Eldorado w Ameryce Południowej - to osobny rozdział historii złota. Nie mniej sławna jest historia „gorączki złota”, która w XIX wieku opanowała Kalifornię i Alaskę w Ameryce Północnej. W tym samym czasie odkryto też zasobne złoża złota w Australii, gdzie największy ze znalezionych samorodków ważył aż 96 kg. Również w tym okresie rozkwitała eksploatacja i produkcja złota w Rosji – najpierw na Uralu (największy znaleziony tam samorodek ważył 36 kg), a później na Syberii. Obliczono, że ze złóż tych w carskiej Rosji odzyskano około 3000 ton złota.

W Europie wydobycie złota kwitło na Cyprze, w Grecji i na Płw. Bałkańskim. Właśnie z Grecji pochodzą najstarsze europejskie złote monety, które na wyspie Thasos bito około roku 550 p.n.e. W okresie kreteńskim eksploatowano złoto również w Karpatach (Rudawy Słowackie, Niżne Tatry, Siedmiogród). Najstarsze ślady wydobycia złota w Europie pochodzą jednak z rejonu Alp, gdzie w Wysokich Taurach, na wysokości 2400 m n.p.m., kruszec ten wydobywali ludzie z epoki kamiennej już około 2000 lat p.n.e. W podobnym okresie eksploatowano też najstarsze złoża złota na Płw. Iberyjskim.

Ważnym obszarem złotonośnym w Europie był Śląsk, gdzie pierwsze grupy poszukiwaczy złota dotarły już przed 4000 lat. W średniowieczu złoto wydobywano ze złóż rozsypiskowych w okolicach Złotoryi, Lwówka Śl., Legnickiego Pola, Mikołajowa i Wądroża Wlk., a także w wielu miejscach na terenie Kotliny Jeleniogórskiej (m. in. Złoty Potok, Złotucha, Złote Jamy). Niewiele wiadomo dotychczas na temat wydobycia złota na terenie Gór Sowich. Szczególne znaczenie miała jednak eksploatacja złoża pierwotnego w Złotym Stoku. Złoże to, związane z występowaniem kruszców arsenu, odkryto najprawdopodobniej już w VII wieku, a najstarszy zapis o prowadzonych tu pracach górniczych pochodzi z wieku XIII. Jest to zatem najstarsza kopalnia złota w Polsce, w której eksploatację rudy arsenowej i odzysk złota prowadzono aż do 1962 r., kiedy to na skutek do dziś nie wyjaśnionych „odgórnych zaleceń” zaprzestano wydobycia i produkcji tego cennego kruszcu, a kopalnię zamknięto – na zawsze ją likwidując.

Szlachetność złota wynika z faktu, że począwszy od wydobycia z ziemi, a skończywszy na ostatecznym wyrobie, pozostaje ono wciąż tym samym, czarująco błyszczącym metalem. Nie wchodząc prawie zupełnie w reakcje chemiczne z innymi pierwiastkami. Złote ozdoby Wikingów znajdywane w irlandzkich torfowiskach i złote skarby z egipskich grobowców lśnią równie jasno i świeżo, jak liczące setki milionów lat australijskie samorodki, czy też najnowsze dzieła współczesnych jubilerów. Ta właśnie cecha sprawiła, że na przestrzeni tysięcy lat ludzie zawsze przywiązywali i nadal przywiązują wielką wagę do złota – metalu szlachetnego i ozdobnego. Z trwałością złotych wyrobów zawsze wiązała się ich wysoka cena. Złotem płacono, złoto kupowano, w złocie lokowano majątek, złota pożądano lub tracono za nie życie.

KONTAKT

Kopalnia Złota w Złotym Stoku
ul. Złota 7
57-250 Złoty Stok
Rezerwacja: +48 74 817 55 08
Biuro: +48 74 817 55 74
Fax: +48 74 817 61 20
e-mail: biuro@kopalniazlota.pl

gacek3

 

FACEBOOK

SZYBKI KONTAKT