NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it.

I understand

Rezerwacja: +48 74 817 55 08, +48 74 817 61 27 Biuro: +48 74 817 55 74, Bar: +48 74 817 61 25, Hotel: +48 74 817 61 23

Zprávy

SZTOLNIA OCHROWA

ochrowa

Przez setki lat zatopiona i zapomniana. Owiana wielona legendami, dziś odsłania swoje długo skrywane tajemnice. Nieziemska kolorystyka, piękna szata naciekowa i źródlana woda. 

 

SZTOLNIA OCHROWA - klejnot górnictwa

Złoty Stok z dniem 22 kwietnia 2017 roku uzyskał nową, wspaniałą atrakcje turystyczną:
Sztolnię Ochrową – najpiękniejszą sztolnię w Górach Złotych.
Ten, kto choć trochę śledzi historie górnictwa wie, że otwarcie sztolni ma miejsce raz na kilkadziesiąt lub więcej lat...
Prace związane z przygotowaniem sztolni dla ruchu turystycznego rozpoczęły się na początku stycznia 2013 roku .
Wraz z ich rozpoczęciem okazało się, że sztolnia ta przez dziesięciolecia była w całości zatopiona - niczym legendarny Titanic- tym bardziej wzrosła nasza ciekawość.

Po odwodnieniu korytarzy oczom eksploratorów ukazał się bajkowy krajobraz. Stare, ponad 300-letnie chodniki mieniły się w świetle latarek cudowną paletą czerwonych i pomarańczowo-żółtych kolorów.
Z każdym metrem, z trudem brnąc do pasa w wodzie i pomarańczowym błocie, odkrywano kolejne zaułki tej prastarej sztolni.
Zarówno ściany, jak i strop były pokryte pomarańczowym nalotem, który jest nalotem ochry ‒ zwietrzeliny skał bogatych w związki żelaza.
Jeżeli ktoś zastanawiał się, jak mogą wyglądać podziemia lub jaskinie na Marsie, zwanym „czerwoną planetą”, to sztolnia ta była idealnym przykładem.
Na Marsa nikt z nas nie poleci, lecz namiastkę tego, jak tam może być ‒ odnaleziono w Złotym Stoku! Ale nie tylko niezwykła kolorystyka wyróżnia tę sztolnię,
prawdziwa niespodzianka czekała na końcu wyrobiska: „sala źródlana”- to tu, jak się okazało, miało początek źródło arsenowo-żelazowe .
Już przed pierwszą wojną światową źródło to uznane zostało, zgodnie z zapisami ustawy o ochronie źródeł z 14 maja 1908 roku, za gminne dobro powszechne.
Komora ta, będąca wieki temu zwykłym przodkiem kopalnianym, zdążyła pokryć się przez dziesiątki lat naciekami o różnych odcieniach czerwonego i pomarańczowo-żółtego koloru.

 

Podczas prac sensacyjnym odkryciom nie było końca .Natrafiono na stalaktyt (tzw. Schwertmannit) o długości 48 cm i szerokości 28 cm! 
Gdy w Święta Bożego Narodzenia 1922 roku w miejscowej kopalni „Reicher Trost” natrafiono na krzyż uformowany z kryształów kalcytu, ogłoszono to znalezisko jako dobry znak dla miejscowej kopalni. 
Teraz, prawie po 100 latach, matka natura ponownie ofiarowała złotostockiej kopalni wspaniały dar. 
Na spągu sztolni odsłonięto stary szyb o głębokości ponad kilku metrów z oryginalną drewnianą obudową oraz systemem drewnianych rur do odwadniania szybu. 
Taki system możemy oglądać na XVI-wiecznych rycinach Georgiusa Agricoli. Sztolnia więc okazała się doskonale zachowanym skansenem górniczym. 
Skansen ten o nieziemskiej kolorystyce od niedawna, po 5 latach żmudnych przygotowań może już oglądać cała Polska. Sztolnia Ochrowa – nasz Titanic, który znów wyruszył w rejs!

Ceny biletów: 

ulgowy – 10 zł /osoba                 

zwiedzanie z przewodnikiem, udostępniamy kaski, kalosze i rękawice ochronne

 normalny – 15 zł /osoba

zwiedzanie z przewodnikiem, udostępniamy kaski, kalosze i rękawice ochronne

Skorzystaj z oferty RAZEM TANIEJ: 

Razem TANIEJ - 2 RAZY WIĘCEJ !

  1. Zwiedzanie Kopalni Złota – Podziemna Trasa Turystyczna
  2. Zwiedzanie Średniowiecznej Osady Górniczej lub Sztolni Ochrowej
  • 25 zł - ulgowy
  • 34 zł - normalny

Razem TANIEJ -  3 RAZY WIĘCEJ !

  1. Zwiedzanie Kopalni Złota – Podziemna Trasa Turystyczna
  2. Zwiedzanie Średniowiecznej Osady Górniczej 
  3. Zwiedzanie Sztolni Ochrowej
  • 36 zł - ulgowy
  • 48 zł - normalny

KONTAKT

Kopalnia Złota w Złotym Stoku
ul. Złota 7
57-250 Złoty Stok
Rezerwacja: +48 74 817 55 08
Biuro: +48 74 817 55 74
Fax: +48 74 817 61 20
e-mail: biuro@kopalniazlota.pl

gacek3

 

FACEBOOK

RYCHLÝ KONTAKT